Rejtett kincseink… a Pécsi Misekönyv

Az idén 520 éves, Velencében, 1499-ben nyomtatott Pécsi Misekönyv (Missale Quinqueecclesiense) második kiadásából négy példány maradt fenn. Egy pergamenre és egy papírra nyomtatott példányt az OSZK őriz, és egy-egy pergamenre nyomott példányt a Pécsi Egyházmegye és a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár.
A kép a Pécsi Misekönyv kolofónja

A Pécsi Misekönyv (Missale Quinqueecclesiense) Bázelben, 1487-ben készült első kiadásából egyetlen példányról tudunk, melyet Borsa Gedeon azonosított a wolfenbütteli Herzog August Bibliothek-ben 1993-ban. Az idén 520 éves, Velencében, 1499-ben nyomtatott második kiadásból négy példány maradt fenn. Egy pergamenre és egy papírra nyomtatott példányt az OSZK őriz, egy-egy pergamenre nyomott példányt a Pécsi Egyházmegye és a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár. A könyvből 2009-ben hasonmás kiadás készült, melyhez dr. Schmelzer-Pohánka Éva írt kísérőtanulmányt: A Pécsi Misekönyv fennmaradt példányainak története. In: A Missale secundum morem Alme Ecclesie Quinqueecclesiensis tanulmánykötete [A Pécsi Missale fakszimile kiadása]. Schöck Kft. – Szent István Társulat, [Szekszárd], 2009. XLV–LXXXV.
A Pécsi Misekönyvről rövid összefoglalót ITT olvashatunk.