Gyűjteményeink - különgyűjtemények
A Főkönyvtár gyűjteményét több szempontból is csoportosíthatjuk.
- Beszélünk törzsállományról és ún. különgyűjteményekről.
- Különgyűjteményeink: Benedictina, Jesuitica, Kézirattár, Musicotheca
- A gyűjteményt feloszthatjuk muzeális és modern gyűjteményre; e két kategórián belül újabb csoportokat alkothatunk.
- Őrzünk kéziratokat és nyomtatványokat
- Gyűjtünk könyveket, folyóiratokat, egy-két lapos aprónyomtatványokat és egy-két lapos valamint terjedelmesebb kéziratokat is
A könyvgyűjtemény:
muzeális és modern gyűjteményrészre oszlik.
A muzeális, védett könyvgyűjteménybe tartoznak
- a kódexek – kéziratos könyvek
- az ősnyomtatványok - az 1450, a könyvnyomtatás feltalálása és 1500. december 31. között keletkezett nyomtatványok
- az antikvák: 16. századi könyvek,
- külön csoportot alkotnak az RMK-k (régi magyar könyvek nyomtatványok) vagy RMNY-ek (régi magyar nyomtatványok), azok, melyek vagy magyar szerzőtől vagy magyar nyelven vagy a történelmi Magyarország területén keletkeztek, ill. tartalmi szempontból magyar vonatkozásúak.
A pannonhalmi könyvtárban külön csoportot alkotnak az RPK-k – régi pannonhalmi könyvek, melyek a II. József féle rend-feloszlatás előtt is a könyvtár birtokába tartoztak.
A modern könyvgyűjtemény a következő témájú könyveket gyűjtjük: teológia és segédtudományai, a szerzetességgel kapcsolatos irodalom, minden bencés vonatkozású dokumentum, társadalomtudományok, természettudományok, szépirodalom válogatva
Folyóirattár
Idegen nyelvű és magyar nyelvű teológiai és zömében társadalomtudományi folyóiratok
Benedictina gyűjtemény
A Benedictina a könyvtár sajátos gyűjteménye, a „helyismereti gyűjtemény”. Itt őrzünk minden bencés vonatkozású anyagot; a bencés szerzetesek nyomtatásban megjelent műveit, kéziratos hagyatékukat, s minden olyan nyomtatott és kéziratos anyagot, mely bencés helyhez, személyhez, közösséghez, intézményhez kapcsolható. (pl. Jedlik Ányos rajzát a dinamóról, Czuczor Gergely verseinek kéziratát, Rónay Jácint Naplóját).
Részei: Benedictina I. - nyomtatott anyag --- Benedictina II. – kéziratos hagyatékok --- és tervezzük egy Benedictina III. kialakítását, ahol a bencés iskolákkal, neveléssel stb. kapcsolatos kéziratos és nyomtatott dokumentumokat gyűjtjük és egykori bencés diákok munkáit.
Jesuitica gyűjtemény
A könyvtár másik jelentős gyűjteménye a Jesuitica, melyet világszerte számon tartanak a jezsuiták és a jezsuita rend történetével foglalkozó kutatók. A gyűjtemény Paintner Mihálynak köszönhető, aki a rend feloszlatásakor, 1773-ban jezsuita novícius volt, majd a győri szemináriumban tanult, és 1777-ben egyházmegyés pappá szentelték. Paintner világi papként jelentős papi méltóságokra emelkedett, ám vonzódása a jezsuita rendhez élete végéig megmaradt. Nagy gonddal és szenvedéllyel gyűjtötte össze mindazt a nyomtatott és kéziratos jezsuita vonatkozású anyagot, amit csak tudott. Az anyagot gondosan és szakszerűen rendezte; nem egy kötet felismerhető jellegzetes kötéséről, sok kötetben olvashatjuk kézírását is, jegyzeteit, a saját maga készítette tartalomjegyzéket. Gyűjteményét szerette volna biztos és méltó helyen tudni, ezért az 1825-ben elkészített végrendeletében a pannonhalmi apátságra hagyta. Ennek a döntésnek két oka volt. Az egyik családi indíttatású: öccse bencés novícius volt a bakonybéli apátságban, a másik: több egykori rendtársa lépett át a bencés rendbe, akikkel Paintner további életében is kapcsolatban volt, így pontosan ismerte a Főapátsági Könyvtárat. A végrendeletet később újabb kiegészítésekkel szerette volna ellátni, ám időközben, 1826-ben meghalt, így a főapátságnak végül pénzért kellett megvásárolnia a gyűjteményt.
Kézirattár
Nem bencés vonatkozású kéziratokat gyűjtünk itt: pl. kéziratos énekeskönyveket, jeles történelmi személyek leveleit (Döri énekeskönyv, Szoszna Demeter énekeskönyve, Széchenyi István kéziratát, Dukai Takács Judit kéziratait, Vörösmarty Mihály és Berzsenyi Dániel levelét)
Musicotheca
A gyűtemény muzeális és modern kéziratos és nyomtatott kottákat tartalmaz.
Részei:
muzeális: Musicotheca Jesuitica, Musicotheca Sacra Antiquiora, a Musicotheca Profana Antiquiora és a Musicotheca Profana Hungarica. A Musicotheca Jesuitica gyűjteményrész teljesen, részletesen feldolgozott a RISM-ben. A Musicotheca Sacra Antiquiora, a Musicotheca Profana Antiquiora és a Musicotheca Profana Hungarica gyűjteményrészek közül több mint 200 tétel szerepel a RISM-ben. A Musicotheca Sacra Antiquiorából 123 tétel, a Musicotheca Profana Antiquiorából 85 tétel, a Musicotheca Profana Hungarica 31 tétel.
modern: Musicotheca Sacra Moderna és Musicotheca – Propria Montis Sacri. A modern gyűjteményben őrzik Kalmár László hagyatékát, és többek közt Vukán György és Orbán György egyes műveit.
Musicotheca 2014-ban került a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár gondozásába. 2016-ban kezdődött el az anyag feltárása, 2019-ben Sasváryné Szepesi Zsuzsa vezetésével elektronikus katalogizálása.
Könyvtárhasználók:
A pannonhalmi Főapátsági Könyvtár nyilvános könyvtár, tehát bárki felkeresheti.
A gyűjtemény jellegéből adódóan azonban – csak ebben a könyvtárban megtalálható régi könyvek, bencés vonatkozású anyag - a könyvtárhasználók inkább tudományos kutatók, doktori iskolát végzők és szakdolgozatot író hallgatók.
Mivel ők a muzeális gyűjteményben, ill. a Benedictina gyűjteményben kutatnak általában, a jellemző könyvtárhasználati forma a helyben használat. A modern (20. századi) könyvállomány jelentős része azonban kölcsönözhető is, személyesen vagy könyvtárközi kölcsönzés útján.