2025 A KERT éve Pannonhalmán - Kazinczy Ferenc emlékezete
1831-ben Kazinczy Ferenc meglátogatta barátját, Guzmics Izidort. Megtekintette a nagy építkezést, ami éppen akkor folyt Pannonhalmán – a monostor épületegyüttese ekkor kapta meg mai formáját. Lelátogatott a kertbe is, ahol bizonyos fák kérgébe a számára kedves barátai és felesége, Török Sophie nevének kezdőbetűjét metszette be. Ezek a fák sajnos már elpusztultak, ma már nem láthatók.
Részlet: A Kazinczy útja Pannonhalmára, Esztergomba, Váczra című műből Pest: Landerer, 1931. április 30.
„Az én Iszidórom, a’ maga talán leginkább szeretett társával, levive kertjekbe, melly a’ Monostor’ dombja’ keleti felén kezdődik ’s a’ völgyig megyen. A’ nap igen szép volt. Tavaszi lágy leblek fogtak körűl a’ violák’ illatjával, mellyek kékellének a’ szilvás’ árnyéki közt. Szeder vette által a’ kert’ intézését, ’s alkalmasb útakat von benne, ’s nekem az vala örömem, hogy itt látám elsőben virággal ellepve a’ mandola és baraczkfákat. Pesten és egész útamban eddig még minden fa kopaszon állott, ’s telet mutata.
Más nap a’ Fő-Apát ebédre hívatá Horvát Endrét, Pázmánd helységnek, hol született, Plébánusát, a’ most megjelent Arpádiás’ Íróját. Ebéd után nehanyan gyalog menénk le az ő magányába, ’s az én kívánságomra gyalog. Ez az ő szőlőháza közel áll a’ Monostor’ kertjéhez, ’s ő itt lakik inkább mint benn a’ faluban, mert Plébánusi lakja egésségtelen és szűk. Lelke’ elevensége egészen elhagyta; ritkán lobban dévajságra, vagy csak erővel. Társaimnak nehéznek tetszett gyalog menni vissza a’ hegyre, ’s két szekeret kértek ki, mellyen felmehessünk, ’s Endre is feljött.
Az Apát tudni akará, ha Endre adá e’ az én nevemet is valamelly fájának, a’ mit tenni szokott, midőn Író látogatja meg; ’s kénytelen vala megvallani hogy az most eszébe nem juta, ámbár ott szó vala arról, hogy eggy elbérmált fája a’ múlt télen kifagyott. Guzmics úgy akará hogy menjünk le a’ Pázmándi magányba még eggyszer, hogy a’ mit Endre elmúlaszta, helyre hozathassék; de én azt óhajtám inkább, hogy a’ Monostor’ kertje tartsa fenn ittlétem’ emlékezetét. Szavamon fogtak. Lemenénk tehát a’ sűrűség’ partiájába, ’s hogy a’ mit csinálunk félig-téve ne légyen, eggy Ailanthus’[1] kérgére a’ Guzmics’ betűjét, eggy Fekete-nyáréra[2] a’ Szemeréét, eggy Gleditschiára[3] a’ magamét, eggy Rhusra[4] eggy S betűt, eggy Platánra[5] eggy mást metszettem fel, alá vetve a’ magaménak az esztendő’ számát is. − Crescetis amores! mondám elkészűlvén munkámmal. – Nem játék e? ’s illő e koromhoz? De akarom hogy Pannonhalma ne felejtse hogy látott; ’s Klopstock nem tartá illetlennek eggy-eggy fát avatni magának és azoknak a’ kiket szerete. – Melly igen nem boldog a’ ki mindég bölcs!
’S piruljak e mondani, hogy épen akkor midőn eggy nekem szent nevet metszék, és nem elébb, nem utóbb, szólala meg az első fülmile, mellyet ez idén hallottam.”
[1] Ailantus, (bálványfa) a szappanfavirágúak (Sapindales) rendjébe tartozó bárványfafélék (Simaroubaceae) családjának egy nemzetsége. Kelet-Ázsiától dél felé haladva Észak-Ausztrálázsiáig találhatók meg őshonos fajai. Neve az indonéziai ambonéznyelvű ailanto szóból származik, melynek jelentése „mennyország-fa” vagy „égigérő fa
[2] Fekete nyár (Populus nigra) a Malpighiales rendjébe, ezen belül a fűzfafélék (Salicaceae) családjába tartozó faj. A fekete nyár eredetileg csupán Közép- és Dél-Eirópa nagy folyói mentén honos, de sokfelé ültetik, parkfának is beválik.
[3] Gleditsia triacanthos (tövises lepényfa) egy Észak-Amerikából származó termetes lombhullató fa. Népies neve krisztusfa vagy krisztustövis. Mivel a törzsén lévő hosszú, merev tövisei súlyos sérüléseket okozhatnak, díszfaként ma már elsősorban a tövis nélküli fajtáját ültetik. Ez a gyakorta terebélyes, ugyanakkor laza lombkoronát növesztő fa – a Fehér akáchoz hasonlóan – a pillangósvirágúak családjába tartozik.
[4] Rhus typhina (ecetfa, ecetszömörce vagy torzsás szömörce) a szappanvirágúak (Sapindales) rendjébe, a szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozó Rhus növénynemzetség faja. Az ecetfa Észak-Amerika keleti részén őshonos, elsősorban az Amerikai Egyesült Államok északkeleti és középnyugati részén, Ontario tartomány déli részén és az Appalache-hegység területén található meg
[5] Platán (Platanus) a próteavirágúak (Proteales) rendjébe, ezen belül a platánfélék (Platanaceae) tartozó egyetlen élő nemzetség. A platánfajok eredeti előfordulási területe az amerikai szuperkontinensen, a kanadai Ontariótól délre, egészen Guatemaláig és nyugatra Kaliforniáig tart; csak az USA északnyugati negyedéből, illetve Nyugat-Kanadából hiányzik. Az óvilágban ( Kolumbusz utazásai előtt ismert földterületek) az elterjedésük Olaszországtól kezdődik és keletre haladva, egészen Pakisztánig tart. Vietnámban és Délkelet-Kínában is őshonos ez a növénynemzetség. A Föld számos vidékére betelepítették.
További, Kazinczy művével kapcsolatos bejegyzések a könyvtár honlapján: