Mi a könyvtár, ki a könyvtáros?


Nekünk, könyvtárosoknak napi tapasztalatunk, hogy az emberek többsége nem tudja, hogy mi is az a könyvtár, ki is a könyvtáros, mi is az ő feladata.

Iskolaképe, tanárképe mindenkinek van, ha csak elemi iskolát végzett is, de a könyvtárról és könyvtárosról keveset tudnak. Így van ez az Apátságban is.

A könyvtárról - a pannonhalmi könyvtárról - azt gondolják, hogy az valamiféle múzeum, sok-sok öreg, poros könyvvel… s arra kérdésre, hogy mi a könyvtárosok feladata, talán azt felelik magukban, hogy az ott dolgozók valószínűleg egész nap rakodnak, porolnak, meg olvasgatnak.

A pannonhalmi Főapátsági Könyvtárról még azoknak sincs pontos képük, akik tanulmányaik során használtak települési-közművelődési könyvtárat (megyei, városi könyvtár) vagy valamilyen főiskolai-egyetemi könyvtárat, netán szakkönyvtárat.

Miért van ez így?

A pannonhalmi Főapátsági Könyvtár típusát tekintve egyházi könyvtár és szakkönyvtár.

Mit jelentenek ezek a kategóriák?

Egyházi-felekezeti könyvtárnak azt a könyvtárat nevezzük, melynek fenntartója valamely egyház, felekezet, egyházi közösség, szervezet. A pannonhalmi könyvtár szerzetesi könyvtár, fenntartója a Magyar Bencés Kongregáció, Pannonhalmi Főapátság. Az egyházi felekezeti könyvtárak között Magyarországon a második legnagyobb. (A debreceni református nagykönyvtár a cca. 560.000 kötetével megelőzi a pannonhalmi könyvtár cca. 400.000 kötetes gyűjteményét.)

Gyűjteményi jellemzők, sajátosságok

Mivel – mint az egyházi könyvtárak általában - jelentős muzeális könyvgyűjteménnyel (kódexek, ősnyomtatványok, antikvák stb.) bír és egy klasszicista stílusú teremkönyvtára is van, ezért gondolják sokan, hogy ez a könyvtár inkább múzeum, mint könyvtár.

Pedig a pannonhalmi könyvtár - ha a modernebb teológiai könyvgyűjteményét és folyóirat állományát tekintjük - szakkönyvtár is.

Feladtunk – napi munkánk – kettős:

Egyrészt a muzeális gyűjtemény őrzése, gondozása, vagyon-, tűz- és állagvédelme, feltárása és digitalizálása. Másrészt: egy modern teológiai, a szerzetességgel kapcsolatos és bencés vonatkozású szakkönyvtár állományának alakítása, kurrens és retrospektív számítógépes feldolgozása és közzététele – internetes adatbázisban.