Rejtett kincseink… a világon egyedül a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban őrzött pápai kancellária szabályzat 1495-ből

A Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár ősnyomtatványtárában található egy olyan ősnyomtatvány – VI. Sándor pápa kancelláriai szabályzata -, melyből a világon ez az egyetlen példány ismert, unikum.  A mindössze néhány lapos mű leírása: Alexander VI., Papa: Regulae cancellariae. 8. Aug. 1495 Strassburg: Johann Prüss, non ante 8. Aug. 1495 [4] fol. ; 4° (22 cm) VI. Sándor pápa több levele, oklevele, okirata megtalálható a Pannonhalmi Főapátsági Levéltárban. Ő nevezte ki a magyar bencések későbbi első apátját, Tolnai Mátét.

Szövegkezdet: Constitutiones et reuocationes nouiter per Sanctissimu(m) d(omi)n(u)m nostrum d(omi)n(u)m Alexandrum Papam sextum facte super expectatiuis de proximo concedendis.

A kiadás datálása a mű végéről: Lecte et publicate fuerunt suprascripte regule Rome in Cancellaria apostolica die sabbati. viij. mensis Augusti. Anno d[omi]ni M.cccc.xcv. Pon. S. D.n. d[omi]ni Alexandri Anno eius iij.

Egyéb jellemzők:

• A 4. levél üres.
  • Az előtábla belső oldalán régi pannonhalmi jelzet: 3a8, az első előzéken a Főapátsági Könyvtár Pax Pannonhalma feliratú, modern kori körpecsét
  • 18. századi [?] márványmintás papírkötés; első tábláján ragasztott, vörös bőr címke arannyal nyomott címadatokkal PHFK, 122-I-2

Irodalom:

GW 0091705N., CIH 122. , Récsey 17. PFK-INC 12

A csatolásban Borsa Gedeon ismertetője-leírása olvasható

Borsa Gedeon: Two unrecorded Incunabula. In: The Book Collector 6 (1957 Autumn) 259-260. = Könyvtörténeti írások II. Bp. 1997, 70-71

VI. Sándor – meglehetősen hírhedt pápa – több levele, oklevele, okirata megtalálható a Pannonhalmi Főapátsági Levéltárban. Ő nevezte ki a magyar bencések későbbi első apátját, Tolnai Mátét. A királyi alapítású magyar monostorokat, melyek élén az apát állt, Tolnai Máté tömörítette szövetségbe 1514-ben. Ezzel a Magyar Bencés Kongregáció a harmadik legrégebbi a világon, csaka cassinói és az angol kongregáció előzi meg időrendben. Az egyes kongregációk élén a főapát áll, a kongregációhoz tartozó apátságok élén az apát.

PDF icon borsa-gedeon-_konyvtorteneti_irasok-ii.pdf166.35 KB