A hely hat az alkotóra, az alkotó hat a helyre – A Magyar Írórezidencia Programról


A Magyar Írórezidencia Program négy éve biztosít lehetőséget alkotói elvonulásra kortárs írók számára a Petőfi Irodalmi Ügynökség szervezésében; Magyarországon nyolc településen, a határon túl pedig Sepsiszentgyörgyön és Marosvásárhelyen várják a szerzőket. Alkotómunkáról, az elvonulás élményéről és a választott városról kérdeztük a program résztvevőit.

Az írórezidencia program 2019-ben indult, a pécsi, debreceni, vajszlói, vácrátóti, nyíregyházi, kapolcsi, pannonhalmi írórezidenciák és a Magyar Fordítóház Alapítvánnyal kooperációban működtetett balatonfüredi Fordítóház hazai és nemzetközi viszonylatban is egyre népszerűbbek, magyar és külföldi szerzők egyaránt vendégeskedtek és tevékenykedtek már a rezidenciák valamelyikében. A közelmúltban Kárpát-medencei helyszínekkel is gazdagodott a program, Sepsiszentgyörgy után Marosvásárhelyen is várják a szerzőket. 

Pannonhalma 2021 őszétől kapcsolódott be a programba; tavasszal és ősszel fogad egy-egy költőt, írót. Íróvendégeink voltak: Győrffy Ákos, Cornelia Hülmbauer, Barnás Ferenc, Visky András, Báthori Csaba  

Győrffy Ákos számára is inkább inspirációként – alkotói munkájára közvetve – hatott a Pannonhalmán töltött két hét: „Írtam és nagyokat sétáltam az apátság környékén, napi 10-15 kilométeres köröket tettem. Egy naplót írtam ott, illetve a környezet jellegzetes hangjait rögzítettem, amelyekből aztán összeállítottam egy hangkollázst, az ott töltött idő hangemlékeit. Az írott naplóból, a környezeti zajokból és fotókból állt össze valami, ami reményeim szerint elég mélyen dokumentálja ottlétem idejét”.

Szintén Pannonhalmán töltötte alkotói elvonulását Barnás Ferenc, aki számára rég várt lehetőség vált valóra: „A Főapátság vendégének lenni kitüntetés. Én ennek tekintettem. A Szent Márton-hegyen lenni, a monostorban dolgozni – számomra ez önmagában véve olyan lehetőség volt, melynek már a gondolata is felvillanyzott. Gimnazista éveimet ferences szerzetestanárok között töltöttem Szentendrén. Ekkor ismertem meg a ferences szellemiséget. Pannonhalmán, ha csak rövid időre is, a bencés szellemiség közelébe kerülhettem. E szellemiséget a vallásosságon túl többek között a legjobb értelemben vett szabad gondolkodás jellemzi. Számomra ez elég hamar kiderült. Mi tud inspirálóbb lenni, mint a szabad szellem, mely egy archaikus térben nyilvánul meg? Ráadásul egy olyanban, mely egyben szakrális is. Ebbe a térbe bekerülni felelősség.”

,,Ez a kolostori környezet nyilván nem mindenkinek való, de nekem nagyon sokat adott” – fogalmazott Győrffy Ákos. Mindkét pannonhalmi válaszadónk megemlítette az apátság könyvtárosát, Ásványi Ilonát, aki a hely történelmi és kultúrtörténeti vonatkozásaiba avatta be őket, és a bencés gimnázium írótanára, Komálovics Zoltán vezette írószakkört. „A saját dolgommal való foglalatoskodás mellett volt hat rendkívül intenzív órám a Bencés Gimnázium növendékeivel is. Tartottam nekik egy-egy előadást a 19. századi francia és orosz regényről, illetve részt vettem egy úgynevezett stilgyak, azaz stílusgyakorlat szakkörön, melyen az írással kapcsolatos problémákról, meg hát természetesen a szakkörösök írásairól beszélgettünk” – mesélte Barnás Ferenc. 

Barnás Ferenc pannonhalmi elvonulása idején még a valódi kutatómunka izgalmát is átélhette: „Ha tehettem, elmentem a Vigíliákra, Laudésekre, valamint a Vesperásokra is. Az egyik Vesperás alkalmával a szerzetesek csodálatos gregorián dallamot énekeltek. A Vesperás végeztével visszasiettem a szobámba, hogy megnézzem az interneten, mi volt ez a dallam, de bizony nem találtam semmit. Nyugtalanított a kérdés, mert nem a megszokott gregorián dallamról volt szó, ezt rögtön megértettem. Másnap délután az egyik szerzetes bemutatott a Bencés Gimnázium igazgatójának, akivel a kerengőben találkoztunk. Beszédbe elegyedtünk; az Igazgató úr ragyogóan értett a zenéhez, a folyosón rögtönzött nekem egy kis előadást a gregorián dór hangneméről. Elképesztően precíz és szemléletes előadás volt. Csak ámultam.” 

A hely hat az alkotóra, az alkotó hat a helyre – Ilyen a Magyar Írórezidencia Program

forrás: https://litera.hu/magazin/osszeallitas/a-magyar-irorezidencia-resztvevoit-kerdeztuk.html