Múzeumok éjszakája – 2026. június 20.


2026. június 20-án, a Múzeumok éjszakáján Koncert PLUSZ sorozat újabb alkalmával várta az érdeklődőket a Pannonhalmi Főapátság Barokk kincsek és hangok címmel.

A Barokk kincsek programrészben Dejcsics Konrád bencés szerzetes és Molnár Antal történész, egyháztörténész vezetésével felfedezhettük a barokk liturgikus tárgyak gazdag szimbolikáját, a Pannonhalmán őrzött barokk festmények, ötvöstárgyak és ruhák üzenetét, a zene „láthatatlan oldalát”, amely a korszak lelkiségét hordozza, és azt is, hogyan éltek, olvastak, imádkoztak és gondolkodtak a barokk kor szerzetesei.

A Barokk hangok: Orgonák párbeszéde hangversenyen közreműködött: Kiss Zsolt és Soós Gábor orgonaművész. A hangversenyen a Főapátság barokk orgonái léptek párbeszédbe egymással a klasszicista könyvtárteremben. Az esten hallhattuk a Magyarországon ma fellelhető harmadik legrégebbi orgonát, az eredeti állapotába visszaállított 1710-es évekbeli Martin Zorkovsky által épített hangszert. A koncerten együtt szólat meg az 1770-es években készült, szintén rekonstruált Corte-orgona, és a 2022-re megújult 1740-1760 között épített Martin Podkoniczky-orgona.