Egy Háfiz-kézirat a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban - Orientalisták az OSZK-ban

Az „Orientalisták az OSZK-ban” előadássorozat immár negyedik évadának áprilisi alkalmával egy Pannonhalmán felfedezett rejtélyes perzsa kézirat kutatását mutatja be Jeremiás Éva iranista, az ELTE professzor emeritusa.

Egy Pannonhalmán felfedezett rejtélyes perzsa kézirat kutatását mutatjuk be az „Orientalisták az OSZK-ban” előadássorozat immár negyedik évadának áprilisi alkalmával. A magyar keletkutatás nemzetközileg is elismert nagyjait felvonultató sorozat következő előadója Jeremiás Éva iranista, az ELTE professzor emeritusa. Háfiz (1315-1390) a klasszikus perzsa irodalom legismertebb költője, kéziratos hagyatéka mindenkiét felülmúlja. A pannonhalmi datált kézirat 1501/2-ből származik. A szerény kiállítású papír-kódex, bár viszonylag korai másolatnak számít, legfőbb értékét mégis a Háfiz-recepcióban betöltött szerepe adja. A posszesszor-bejegyzések szerint a bécsi Orientalische Akademie (ma Diplomatenakademie) professzorai és hallgatói használhatták a 18. század végétől. A kézirat olvasói, a bő lapszéli bejegyzések szerint, ismerhették az európai Háfiz-kiadásokat, elsősorban Reviczky Károly legelső, latin fordítással ellátott Háfiz-kötetét (Vindobonae 1771). Az előadás elsősorban a 18-19. századi európai orientalizmus történetére és ezen belül Háfiz szerepére fekteti a hangsúlyt.

Időpont: 2019. április 10. 17 óra

Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, Budavári Palota F épület

1014 Budapest, Szent György tér 4–5–6.

A rendezvény ingyenes

A rendezvénysorozat plakátja