ELŐZETES: Könyvtárlatok 2025 – paradisum plantavit, hortum plantavit
… paradisum plantavit, hortum plantavit…
Időszaki kiállítás
a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár klasszicista könyvtártermében
2025. március 21. és november 11. között
Ültetett az Úr Isten egy kertet Édenben, keleten,
és elhelyezte benne az embert, akit alkotott. (Ter 2,8)
Fogta tehát az Úr Isten az embert, és az Éden kertjébe helyezte,
hogy művelje és őrizze meg. (Ter 2,15)
Az kiállítás címe és mottója a Teremtés könyve 2. fejezetére utal. Az ebben szereplő, a Teremtő által létrehozott kert (Paradicsom, Éden, maga a Föld), amit Isten az emberre bízott, hogy őrizze és művelje, az évezredek, évszázadok során szimbólummá vált: az elégedettség, a jólét, a boldogság jelképévé. A bűnbeesés után azonban, az emberiség történelmében az Isten alkotta (mennyei) kert a maga tökéletességében, harmóniájában és rendjében már csak az emberiség vágyakozásának tárgya lett.
Az Isten rendelte feladat — hogy az ember a teremtett világot, „kertet” művelje és gondozza — a bűnbeesés után is érvényes maradt. Az emberiség által létrehozott (földi) kertekben a kolostorkerttől, a gyógynövénykerten, a díszkerteken át, a veteményes- és gyümölcsöskertekig akarva-akaratlan, ez a parancs teljesül, miközben az ember a Teremtő munkatársa lesz. A kertet kialakító és gondozó ember (kertész) mintája és eszménye az édenkert, a maga tökéletességében, mely szépségével gyönyörködtet, felüdít és gyógyít, testi és lelki táplálékot ad.
A kiállításon a könyvtár gyűjteményéből válogatott édenkert-ábrázolásokat és leírásokat láthatunk, majd ezek „földi másait”: kolostorkerteket és díszkerteket, melyekben gyógynövényeket és haszonnövényeket termeltek és emellett szebbnél szebb, a lelket gyönyörködtető virágokat. Szeder Fábián bencés polihisztor – aki a 19. században kialakította a pannonhalmi kertet — naplóit olvasva pedig bepillantást nyerhetünk a főapátsági kert mindennapi működésébe.
A kiállítás vezetőjét ld. a csatolásban
Csatolmány | Méret |
---|---|
![]() | 5.16 MB |