A Kincseiből régit és újat kiállítás egy kötetéről: a Mosonszentjánosi Kódexről -1.

A Pannonhalmi Főapátság kulturális évadának hívószava 2022-ben a Megújulás. A klasszicista teremkönyvtárban a De thesauro suo nova et vetera – magyarul: Kincseiből újat és régit című időszaki kiállításon látható a pannonhalmi könyvtár Benedictina gyűjteményében őrzött Mosonszentjánosi Kódexnek (Der Sankt-Johanner Kodex) a hasonmás változata.

A Szentjánosi (Mosonszentjánosi) Kódex nevet Karsai Géza bencés szerzetes adta kéziratnak. Maga a kézirat Sztachovics Remig bencés hagyatékában maradt fenn, aki gyűjtötte ezt a sajátos folklór-anyagot.

A könyvtárunkban őrzött kódex a Kárpát-medencében egyedülálló paraszt-kódexirodalom egyik kötete.

Ugyan a 19. században keletkezett, de kéziratos jellege, ill. díszítettsége okán kódexnek nevezzük.

A kiállítás, melybe a Mosonszentjánosi Kódex hasonmása is helyet kapott, azt a könyvmentő munkát kívánja bemutatni, melyet a könyvtáros és a restaurátor, valamint a könyvtáros és a digitalizálással foglalkozó szakember együtt végez. Az igényes digitalizálással foglalkozó szakemberek úgy vesznek részt ebben a könyvmentő munkában, hogy elkészítik a muzeális kötetek fakszimile-reprint változatát.