A Pannonhalmi Főapátság Megújulás időszaki kiállításának megnyitója a könyvtárteremben

Megújulás címmel időszaki kiállítás nyílt a Pannonhalmi Főapátságban március 21-én, Szent Benedek ünnepén. Hat művész kapott felkérést, hogy reflektáljon a címadó fogalomra. A témaválasztás egy nagyobb ívbe illeszkedik. A bencés szerzetesközösség 2024-ben ünnepli a Szent Márton-bazilika felszentelésének 800. évfordulóját. Az ünnepre való felkészülés jegyében tavaly az emlékezet került a rend figyelmének fókuszába. Az idei évre kulturális és spirituális évadot hirdettek, vezérmotívumként a megújulást jelölve meg. 2023 kiemelt témája a zarándoklat lesz, s végül a készületi idő záróévadában maga a jubileumi esztendő és az ünnep következik.

Az idei kiállítások szorosan kapcsolódnak az elmúlt időszakban a főapátság körül kialakult kortárs művészeti mecenatúrához, és a Ferenc pápa által ugyancsak az idei évben elindított szinodális folyamatra is érzékenyen rezonálnak. „Mi, keresztények úgy tartjuk, hogy életünkben a megtérés állandó. Ez hatalmas ellentmondás, hiszen a megtérés változást jelent, az állandóság pedig stabilitást feltételez” – vélekedik Dejcsics Konrád OSB, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója.

A kiállítás a Főmonostori Kiállítótérben látható 2022. november 11-ig

Forrás: