A Pannonhalmi Hóráskönyv az OSZK Az idő arcai című kiállításán


2024. április 12-től és július 11-ig látogatható az Országos Széchényi Könyvtárban Az idő arcai című kiállítás, melyen a 15. századi Pannonhalmi Hóráskönyv (https://konyvtar.osb.hu/hu/hirek/rejtett-kincseink-pannonhalmi-horaskonyv) is látható. A kiállítás az antik és a keresztény kultúra időfelfogását mutatja be, bepillantást enged a régi korok időről alkotott elképzelésébe, és azt is felvillantja, hogy eleink hogyan fürkészték a jövőt, hogyan gondoltak a hétköznapokra és az ünnepekre.

 

A kiállítás az idő három aspektusát ragadja meg. Az első, lineáris térben kronologikusan felépülő művek láthatók: krónikák, régi kalendáriumok, híres emberek határidőnaplói. A ciklikus időt bemutató második térben jelenik meg az év és a nap köre. Ezen a helyszínen láthatók az egyházi évhez kapcsolódó szerkönyvek, valamint itt jeles napjaink egymásra épülését is bemutatják. A harmadik terem a múló pillanatba helyezi a látogatót, ahol különleges tárgyak és idézetek segítenek megérteni minden pillanat fontosságát.

A kiállításon a bábfigurától az éggömbig és jóskönyvtől Liszt Ferenc zsebnaptáráig változatos dokumentumokkal és tárgyakkal találkozhat a nagyközönség. Ezeken kívül térképek, fotók, órák, plakátok, mozgóképes és hangzóanyagok is színesítik a tárlatot.

Az OSZK által az MTI-nek eljuttatott közlemény a kiállítással kapcsolatban kiemeli, hogy külön erre az alkalomra érkezett Budapestre az 1500 körül készült Pannonhalmi Hóráskönyv, amely a tárlat egyik kiemelt látványossága.

Az érdeklődők egy 16. századi csillagászati eszköz segítségével bepillantást nyerhetnek az európai asztronómia műhelytitkaiba is. A látogatók továbbá digitális formában megforgathatják a zirci Ciszterci Műemlékkönyvtárból kölcsönzött éggömböt, hasonmás imakönyveket lapozgathatnak, valamint távcső nélkül is szemügyre vehetik a zodiákus tizenkét állatövi jegyét.

Mivel az antikvitásban két alakkal, Khronosszal és Kairosszal ábrázolták az időt, a kiállítótérben ez a két alak kíséri a látogatót. Khronosz a végtelenül hömpölygő idő megtestesítője, a fiatal Kairosz viszont az értékes pillanatnyi időt fejezi ki.

A kiállítás kurátorai Túri Klaudia, Varga Bernadett és Szovák Márton, az OSZK Régi Nyomtatványok Tárának munkatársai.

Forrás:

https://hirado.hu/extra/kultura/cikk/2024/04/09/az-antik-es-a-kereszteny-kultura-idofelfogasat-mutatja-be-az-oszk-uj-tarlata?fbclid=IwAR2VG5nLWH-6fRLdQJmzBoXDlHFBlCw3veYk7hTY1kbiz4y3vI_p0ATwjyI_aem_AUdILFrY4EhG49cIJE6yq8SfzUhja_K9-uBz9C6jgz3A4T261tlN8QcOacBvm4qs22-HKsGmmXamsDfZ_g9rMYji

https://www.oszk.hu/kiallitasok/az-ido-arcai_240411-0713