Gyűjteményeink - folyóirattár


A Főapátsági Könyvtárba közel 920 féle folyóirat található. Ebből cca. 180 féle ma is létező, kurrens folyóirat, a többi folyóirat már nem él, ezeket retrospektív folyóiratoknak hívjuk. A retrospektív folyóiratok része teljes – az első számtól az utolsóig mindegyik megvan, más része töredék: csak néhány évfolyamot őrzünk belőle. A folyóiratok közül a legtöbb a teológiai, vallásos lap, aztán a társadalomtudományi lapok következnek: leginkább nyelvészet, irodalomtudomány, de őrzünk természettudományos lapokat is. A legrégebbi folyóiratunk a 18. századi Bétsi Hírmondó – 1792-től járt pár évig a könyvtárba. Nagyon izgalmasak a reformkori lapok is: Pesti Divatlap, Társalkodó stb. – A mai fülnek már mulatságos cím a 20. század elején megjelent „Absztinens Pap” című lap.  185 kurrens folyóiratból 95 előfizetéssel, a fennmaradók ajándékként jutnak hozzák. Az előfizetés közvetlenül a kiadóknál, illetve a Magyar Posta HELÍR (Hírlapelőfizetési Iroda) üzletágánál történik. Megérkezés után / postáról, Főapáti Hivataltól/ a folyóiratokat nyilvántartásba vesszük, könyvtáros nyelven: érkeztetjük a számítógépes adatbázisunkban. Az adatrögzítést követően a Főmonostori Olvasóba kerülnek. Innen – mivel az olvasó klauzúrában van – a könyvtárosok segítségével juthatnak hozzá a könyvtárhasználók, természetesen csak helybeli használattal, mert folyóiratot – más könyvtárakhoz hasonlóan - mi sem kölcsönzünk. Másolatot, digitális kópiát azonban kérésre készítünk a cikkekről. A megjelenés évét követő év elején egy részük köttetésre kerül. A könyvkötőtől visszatérve a kötetlenekkel együtt a könyvtári raktárban helyezzük el azokat.

Most zajlik az a folyamat, amely során az eddig használt DOS alapú ORBIS folyóirat-adatbázist konverzióval integráljuk a Corvina rendszerünkbe. Reméljük, hogy hamarosan online is tájékozódhatunk arról, hogy milyen folyóiratokat találunk meg a Főkönyvtárban. A folyóiratokban hagyományos módon a nyomtatott repertóriumok segítségével kereshetünk. Ezek a folyóiratszámok cikkeinek rendszerben készült összesítői, mutatói. A visszakeresése lehetséges tárgyszó (téma), név (szerző, érintett személy), esetleg cím, rovat, helynév stb. szerint. Napjainkban az információk keresésben nagy segítséget jelentenek az elektronikus bibliográfiai adatbázisok.

A folyóiratok periodikák esetében ezek közül a legismertebbek:

IKER – Magyar Időszaki Kiadványok Repertóriuma

EHM –(EPA-HUMANUS-MATARKA)
MTMT
 – Magyar Tudományos Művek Tára

NPA - Nemzeti Periodika Adatbázis

DOAJ – Directory of Open Access Journals – (Itt a szabadon hozzáférhető tudományos folyóiratokat találjuk meg)

MEK - Magyar Elektronikus Könyvtár

NEFMI-MaNDA ADATBÁZIS

A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Könyvtárában lehetőség van külföldi folyóiratcikkek teljes hozzáféréséhez is. Ezek közül kettő:

EBSCO - adatbázisai magas minőségű kutatási forrásoknak számítanak, melyeket világszerte valamennyi vezető egyetem és akadémiai intézmény használ

ATLA - az Amerikai Teológiai Könyvtárak Egyesületének vallástudományi adatbázisa.

Ezekhez az adatbázisokhoz előfizetéssel lehet hozzájutni. A könyvtárak közötti jó partneri kapcsolatnak köszönhetően egy-egy cikk erejéig bátran kérhetjük a kollégák segítségét.