Homolya Dávid és Vadász Attila koncertje az Orgonák éjszakáján a könyvtárban

Ahogy beszámoltunk róla, immár három felújított barokk orgona lelt otthonra a klasszicista könyvtárteremben. https://konyvtar.osb.hu/hu/hirek/mar-harom-felujitott-barokk-orgona-lathato-konyvtarunk-muzealis-termeben  Az Orgonák éjszakáján, május 18-án Homolya Dávid és Vadász Attila jóvoltából meg is szólaltak ezek a kivételes hangszerek. A hangversenyen ritkán játszott 17. századi művek hangoztak el, amelyek közt az orgonaművészek egy kortárs darabot is elrejtettek.

A művészekről:

Homolya Dávid lenyűgözően sokoldalú művész: orgonaművész, nemzetközi orgonaszakértő, orgonatervező. Zenei végzettségét a Bázeli Zeneakadémián, a Schola Cantorum Basiliensis Régi Zenei Főiskoláján, valamint a Trossingeni Zeneművészeti Főiskola nemzetközi OrganExpert Master-stúdiumán szerezte. Orgonistaként maga is rendszeresen ellát egyházzenei szolgálatot. Orgonaszakértőként igazi hiányszakmában végez ismeretterjesztő, építő munkát. Nevéhez több orgonakincs megmentése fűződik a történelmi Magyarország területén. Egyik kiemelt jelentőségű munkája, a Kálvin téri református templom rekonstruált Deutschmann-orgonája, amelynek hangját sokan élvezhetik.

Vadász Attila a Pápai Református Kollégium Gimnáziumának tanulójaként érettségizett, majd a zenei tanulmányait a Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta. 2004-ben felvételt nyert a Debreceni Egyetem Zeneművészeti karának orgona szakára, ahol Karasszon Dezső irányításával diplomázott. Második diplomáját az Amszterdami Konzervatóriumban szerezte 2011-ben. Számos külföldi és hazai mesterkurzus résztvevője. 2013 őszétől a komáromi Egressy Béni Zeneiskola zongoratanára, 2016 őszétől pedig a győri Richter János Zeneművészeti Szakközépiskolában oktat orgonát. 2016-ban az előkelő harmadik helyen végzett a brexeni Daniel Herz nemzetközi orgonaversenyen.

A műsor:

A Zorkovsky-orgonán
Giovanni de Macque (1550-1614): Capriccio sopra re fa mi sol
Girolamo Frescobaldi (1583-1643): Partite sopra La Monica
Johann Jacob Froberger (1616-1667): Canzona seconda
Girolamo Frescobaldi: Capriccio III sopra il cucco
Franz Danksagmüller (sz. 1969): Estampie

A Podkonicky és a Corte-orgonán
Johann Sebastian Bach (1685-1750): d-moll Canzona BWV 588
Johann Sebastian Bach: Sonatina „Actus tragicus” BWV 106
Johann Sebastian Bach / Antonio Vivaldi (1678-1741): D-Dúr concerto BWV 972 (RV 230)